راهنمای خرید کولر گازی بر اساس مدل

با بررسی راهنمای خرید کولر گازی، خرید هوشمندانه ای داشته باشید. اولین چیزی که در خرید کولر گازی از دماتک باید به آن دقت کنید، مدل کولر است. در واقع شما باید بر اساس فضایی که قرار است کولر در آن قرار بگیرد شرایط را ارزیابی کنید؛ در این مقاله راهنمای خرید کولر گازی کامل برای شما توضیح داده‌ایم که چه نوع کولری را خریداری کنید.

مثلاً کولر گازی پنجره ای در لیست ابتدایی ترین و البته تا حدودی ساده‌ترین مدل کولر گازی قرار دارد. این کولرها یک سیستم یک تکه هستند و همه اجزای سیکل تبرید در داخل آن قرار گرفته است. کمپرسور و فن ها در داخل این پک قرار می‌گیرند. این کولرها در کنار پنجره و یا کانال مورد نظر وارد می شود. موضوعی که در خرید کولر گازی پنجره ای باید دقت کنید ابعاد پنجره شما است.

راهنمای انوع مدل های کولر گازی و خرید بر اساس متراژ خانه و محیط مورد نیاز

وقتی این تجهیزات در داخل پنجره قرار می‌گیرد سبب می‌شود که صدای کمپرسور از داخل منزل به گوش برسد و به طور کلی سرما با صدا همراه است. مصرف این کولرها نیز تا حدودی بالا است. اگر به دنبال این هستید که کولر گازی چگونه کار می‌کند و کولر گازی چیست بدانید.

نوع دیگری از کولرها وجود دارند که اسپیلت دیواری نامیده می شوند و البته که این کولرها دو قسمتی هستند. یک قسمت برای داخل اتاق و قسمت دیگر یعنی موتور خارج از اتاق قرار می گیرد. این مدل از کولر ها به نسبت مدل های پنجره ای صدای کمتری دارند چون موتور خارج از فضای استفاده قرار گرفته است. این کولر ها فضایی از داخل اتاق را اشغال می‌کنند.

اگر هم به دنبال انواع مدل های کولر گازی هستید یا اگر هم به دنبال انواع قیمت کولر گازی با برندهای مختلف هستید پیشنهاد می‌کنیم انواع برندهای کولر گازی را مشاهده کنید و بروزترین مدل های جدید سال هم ببینید.

کولر گازی پرتابل از دسته کولرهای یک تکه محسوب می شوند و فقط دارای یک لوله خرطومی پلاستیکی هستند که پشت آن برای تخلیه گرمای موتور استفاده شده است. این مدل از کولرها نیاز به نصب و لوازم خاصی ندارند و به طور کلی برای فضاهای کوچک گزینه خوبی هستند. زیر این کولرها دارای چرخ بوده و قابلیت حمل برای آن در نظر گرفته شده است.

در نهایت مدل دیگری از کولر گازی وجود دارد که ایستاده بوده و به طور کلی بر خلاف کولرهای متحرک دو تکه هستند و یک بخش آن خارجی است. این کولرها دارای پنل اصلی بوده و این پنل روی زمین قرار می گیرد. اگر دقت کنید کندانسور این کولرها می بایست در بخش بیرون از محل نصب قرار بگیرند.

این مدل از کولرها قدرت پرتاب هوای بالایی دارند و توانایی آنها در سرمایش و گرمایش زیاد است و برای سالن های وسیع نیز استفاده می شود و به طور کلی برای محل های بزرگ مناسب هستند. راهنمای خرید کولر گازی برای همه محیط ها نیاز است.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس واحد اندازه گیری ظرفیت

یکی از موارد مهمی که در راهنمای خرید کولر گازی بسیار به آن تاکید شده است بررسی واحد اندازه گیری ظرفیت کولرهای گازی است. به طور کلی واحد اندازه گیری ظرفیت کولر گازی به صورت بی تی یو BTU شناخته می‌شود و نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه است. در واقع این واحد اندازه گیری میزان سرمایی که وارد محیط می‌شود را مشخص می شود و به این معنی نیست که کولر باد خنک تری می‌زند.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس متراژ محل نصب کولر گازی

به طور کلی میزان ظرفیت کولر گازی شما بر اساس مساحت و نوع فضا و همینطور شرایط آب و هوایی فرق خواهد کرد. در این راستا ظرفیت کولرهای گازی نسبت به مساحت فضا را ارزیابی می‌کنیم.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس متراژ

مثلاً اگر مساحت فضای شما بین 10 تا 25 متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی 12 هزار بی تی یو مناسب است. یا اگر مساحت فضای شما بین 30 الی 40 متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی 18 هزار بی تی یو اعلام می شود. حال اگر مساحت فضا بین 40 الی 60 متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی 24 هزار بی تی یو خواهد بود. در نهایت مساحت 60 الی 100 را شامل شده است که شامل کولر گازی 30 هزار بی تی یو می شود.

اینطور که مشخص است مساحت بین 90 الی 130 متر مربع به طور کلی ظرفیتی برابر با کولر گازی 36 هزار بی تی یو دارد و برای بیش از 170 متر مربع نیاز به کولر گازی ظرفیت 48 هزار ایستاده بی تی یو و در آخر هم برای متراژ بالاتر از 180 متر مربع نیاز به کولر گازی ظرفیت 60 هزار ایستاده خواهد بود. پس در راهنمای خرید کولر گازی این موارد بسیار پر اهمیت بوده و رویکرد اجرایی آن به شکل قابل قبولی ارزیابی می‌شود.

چه عواملی در تعیین ظرفیت اسپلیت اثر بخش است؟

به طور کلی در راهنمای خرید کولر گازی، یک سری عوامل اهمیت زیادی دارد. اما باید دقت کنید که به طور کلی در تعیین ظرفیت اسپلیت می بایست در ابتدا به میزان رفت و آمدها دقت شود. میزان رفت و آمدها در یک فضا از عوامل بسیار موثری است که در نهایت بر روی ثابت ماندن دمای محیط تاثیر می‌گذارد. یعنی اگر فضای محیط به صورتی باشد که رفت و آمد بیشتر شود، به طور کلی خرید کولرگازی با ظرفیت بالا گزینه بهتری است.

چه عواملی در تعیین ظرفیت کولر گازی تاثیر دارد؟ راهنمای خرید اسپلیت دیواری

موضوع بعدی در خصوص آب و هوا است. آب و هوا روی عملکرد کولر گازی بسیار تاثیرگذار است. فرض کنید قرار به خرید کولر گازی برای مناطق جنوبی کشور است در این صورت کولر گازی با ظرفیت حداقل 18 هزار یا 24 هزار بی تی یو گزینه مناسبی خواهد بود. کولرهای گازی حاره ای یکی از انواع کولرهای گازی موجود هستند که برای آب و هوای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر ارتفاع سقف نیز بخش مهمی است که در راهنمای خرید کولر گازی به آن اشاره شده است. عواملی که روی ظرفیت کولر گازی تاثیر می‌گذارد باید به دقت ارزیابی شود. مثلاً ارتفاع سقف ساختمان باید بین 2/7 الی 2/9 متر ارزیابی شود و در صورتی که ارتفاع سقف از اندازه گفته شده بیشتر باشد نیاز است که ظرفیت اسپلیت نیز بیشتر شود.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس کمپرسور

کمپرسور یا موتور بخش مهم و به نوعی قلب تپنده برای هر دستگاهی محسوب می‌شود. کمپرسورها از حیاتی‌ترین قطعاتی هستند که شرایط خاص خود را دارد. دستگاه‌های تهویه مطبوع نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

در کمپرسورهای پیستونی در داخل سیلندر از یک پیستون استفاده شده است که برای فشرده کردن مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت کمپرسور پیستونی معمولاً در حدود 16 الی 37 هزار بی تی یو اعلام شده است و به طور کلی یکی از مشکلاتی که برای این کمپرسور وجود دارد این است که صدای زیادی تولید می‌کند. این مدل از کمپرسورها مشهور به کمپرسور رفت و برگشتی هستند.

کمپرسوری روتاری از دیگر کمپرسورهایی است که مکانیزم جابجایی مثبتی دارد و از نوع چرخشی طراحی شده است. این مدل از کمپرسورها برای مناطقی که حجم فشار و هوا بالا باشد استفاده می‌شود.

ظرفیت این سبک از کمپرسور ها بین 6 الی 35 هزار بی تی یو ارزیابی شده است. کمپرسورهای روتاری صدای کمتری تولید می‌کنند و مصرف آنها نیز بهینه‌تر است. در این مقاله راهنمای خرید کولر گازی سبب می‌شود تا بتوانید محصولی با کیفیت خریداری کنید.

از سوی دیگر کمپرسور اسکرول وجود دارد که به صورت مارپیچی است. این کمپرسورها دارای حرکت مختلف دو مارپیچ داخلی هستند که سبب فشرده شدن گاز ها خواهند شد. یکی از مارپیچ ها حالت ثابت داشته و دیگری متحرک هستند. از سوی دیگر حرکت حلزون متحرک نیز سبب فشرده شدن گازها می‌شود.

نوع کمپرسور در راهنمای خرید کولر گازی تاثیر دارد.

کدام کمپرسور را انتخاب کنیم؟

در راهنمای خرید کولر گازی حتماً پیش می‌آید که کدام یک را انتخاب کنیم. و به طور کلی در بین انواع کمپرسورها، مدل اسکرول بهترین گزینه برای شما خواهد بود و بهترین عملکرد را نسبت به کمپرسورهای روتاری و پیستونی از خود نشان می‌دهد. کمپرسور روتاری در لیست پرکاربردترین کمپرسورهای کولر گازی قرار گرفته‌اند.

بسیاری از افراد سوال می‌کنند که آیا کمپرسورهای اینورتر خریداری کنیم یا معمولی؟ اینورتر بودن به واسطه بُرد الکترونیکی به کمپرسور افزوده می‌شود و به طور کلی در همه کمپرسورها شرایط استفاده از اینورتر وجود دارد، و هر کولر گازی از سیستم اینورتر استفاده کند، جزء کولر گازی های کم مصرف هستند.

در کولرهای غیر اینورتر اگر دمای محیط به حد مشخص و دلخواه برسد، کمپرسور خاموش خواهد شد. حال اگر زمان بگذرد و دمای محیط بیشتر شود، کمپرسور دوباره آغاز به کار می‌کند. در صورتی که کولر دارای کمپرسور مخصوصی باشد و به سیستم اینورتر مجهز باشد، زمانی که به دمای مطلوب می‌رسد دیگر کمپرسور خاموش نمی‌شود، بلکه دور موتور کاهش می‌یابد و در نهایت دور موتور تغییر می‌کند.

چه فرقی بین کولرهای معمولی و اینورتر وجود دارد؟

حتماً برای شما سوال است که متغیر بودن دور موتور چقدر مهم است و چه مزیتی را شامل می‌شود. یکی از مزایای خوبی که برای کولرهای گازی اینورتر در نظر گرفته می شود انرژی مصرفی است. در واقع در این کولرها مصرف انرژی کولر به نسبت نوع معمولی کمتر است. این رویکرد سبب می‌شود که مصرف برق هم کمتر شود.

موضوع بعدی مربوط به بازسازی و تعمیرات است.

در کولرهای اینورتر یک سری سیستم پیچیده استفاده شده است که به کیفیت بیشتر کار می افزاید. دقت کنید که وقتی سیستم پیچیده تر باشد در نهایت تعمیرات نیز هزینه بیشتری خواهد داشت. این سبک از کولرها باید توسط افراد متخصص تعمیر شوند.
موضوع دیگر مربوط به میزان سردسازی است. در واقع یکی از مهمترین تفاوت ها این است که سرعت تولید هوای سرد در مدل اینورتر به نسبت مدل معمولی بیشتر است و این موضوع روی کیفیت نهایی کار تاثیر می گذارد.

بُرد اینورتر باعث کم مصرف کولر گازی می‌شود. تاثیر روی مصرف برق می شود.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس میزان برق مصرفی

به هر حال میزان مصرف برق کولرهای پنجره ای بسیار زیاد است و این موضوع باید پیش از خرید دقت شود. بهتر است به اینورتر بودن کولر حتماً دقت داشته باشید و فاکتورهای بعدی را هم لحاظ کنید. از سوی دیگر بررسی کنید که برق مورد نیاز کولر تان چطور تامین می‌شود. بسیاری از کولرهای خانگی با برق های تک فاز کار می کنند و برخی نیز به برق های سه فاز وصل هستند.

برای کولرهای پنجره ای و اسپلیت برق تک فاز گزینه مناسبی خواهد بود. در صورتی که کولر شما ایستاده باشد و برای فضاهای شلوغ طراحی شود نیاز به برق سه فاز است. راهنمای خرید کولر گازی به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس سطح انرژی

در جدیدترین راهنمای خرید کولر گازی اشاره زیادی به سطح انرژی کولر شده است. این فاکتور در واقع سطح بهره وری انرژی الکتریکی را مشخص می سازد. در واقع این معیار کمک می کند تا متوجه شویم که چه میزان از انرژی الکتریکی به سرما تبدیل خواهد شد. هر میزان که EER بیشتر در نظر گرفته شود دستگاه وضعیت خنک کننده بهتری خواهد داشت. اگر میزان EER بالاتر بوده و سطح اینورتر خوب باشد، در نهایت دستگاه بازده بالاتری خواهد داشت.

با توجه به راهنمای خرید کولر گازی خرید شما ارزش بیشتری خواهد داشت. بگذارید برای شما یک مثال جالب بزنیم. فرض کنید شما یک کولر گازی 18 هزار بی تی یو با گرید ++A خریداری کرده اید. این کولر در مقابل کولر با گرید G بیش از 40 درصد در میزان مصرف برق صرفه جویی می‌کند.

راهنما خرید کولر گازی بر اساس پرتاب باد

منظور از پرتاب باد این است که کولر تا چه فاصله ای می تواند باد خنک را انتقال دهد. معمولاً فروشندگان کولر گازی این رویکرد را بر اساس متر محاسبه می کنند. هرچه پرتاب با بیشتر باشد یعنی کولری که خریداری کرده اید کیفیت بهتری دارد. برخی از کولرها از نظر فناوری بسیار جذاب طراحی شده اند و به طور کلی قدرت پرتاب انها نیز قابل قبول است.

نکات مهم پیش از خرید کولر گازی

در راهنمای خرید کولر گازی به یک سری نکات دیگر نیز اشاره شده است. مثلاً میزان صدای کولر گازی بسیار مهم است. بهتر است به دنبال خرید کولری باشید که کمترین صدا را تولید کند. عدد دسی بل کولر بسیار مهم است و هرچه این شاخص کمتر باشد به معنی کمتر بودن صدا است. این گزینه روی کاتالوگ محصولات نوشته شده است.

در نهایت می‌بایست به وضعیت گارانتی کولر دقت کنید. اگر محصولی که خریداری می‌کنید دارای گارانتی قابل پیگیری باشد بسیار به نفع شما خواهد بود، اما اگر اینطور نباشد شاید گارانتی آنطور که باید معنا نداشته باشد. به هر حال در راهنمای خرید کولر گازی در سال 1400 به موضوع گارانتی نیز اشاره شده است.

این نکته را توجه کنید؛ کولر گازی‌هایی که گارانتی دارند، تاثیر روی قیمت دارند در اصل گرانتر از کولر گازی هایی هستند که بدون گارانتی به فروش می‌رسند، پس اگر می‌خواهید کولر گازی خریداری کنید و دارای 5 سال ضمانت و گارانتی هستند حتما به محصولات فروشگاه دماتک مراجعه کنید.

جمع بندی
در این مقاله راهنمای خرید کولر گازی به مواردی اشاره شده که برای خرید اسپلیت می‌بایست به آپشن‌های دقت کنید. تایمرهای خاموش و روشن شدن بسیار مهم است و این موضوع به تنظیم بهتر آن کمک می‌کند.

دقت کنید که این کولرها به طور کلی سطح کنترل مخصوصی دارند و در نهایت براساس فضای اجرایی دسته بندی می‌شوند. شما می‌توانید کولری خریداری کنید که هم آپشن های خوبی داشته باشد و هم از نظر قیمت مناسب در نظر گرفته شود.

برچسب ها: