کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

تعریف دقیق کولر گازی چیست؟

برای اینکه بتوان تعریف درستی از کولر گازی ارائه داد، در ابتدا باید با ساختار آن آشنایی پیدا کرد. بسیاری از افراد این سوال را می‌پرسند که تعریف درست کولر گازی چیست؟؛ کولر گازی به وسیله‌ای سرمایشی گفته می‌شود که با تبدیلات گاز و مایع به همدیگر تولید سرما می‌کند.

خیلی جالبه حتما بعضی از مردم به دنبال این هستن که بدونن سوخت کولر گازی چیه و چطوری کار میکند. کولر گازی با برق کار میکند و از گاز R410 یا بعضی از مدل های ارزان تر از گاز R22 استفاده میکنند تا هوای خنکی توسط کولر گازی تولید بشه.

به صورت کلی میزان سرمای تولید شده از این کالا بیشتر از کولر آبی است که نشان دهنده کیفیت بالای آن می‌باشد. نکته جالب این است که در برخی از این محصولات، می‌توان حالت معکوس را فعال کرد و در فصل زمستان از گرمای آن بهره برد.

البته این امکان در همه مدل‌های کولر گازی دیده نمی‌شود که باید به این موضوع دقت کافی را داشته باشید. اجزای کولر گازی شامل موارد مختلفی می‌شود که هر کدام از آن‌ها نیز وظایف خاص خود را دارند.

با توجه به اهمیت بالای این محصول، به شما هم توصیه می‌کنیم که برای خنک کردن فضای خانه خود از این راهکار ویژه استفاده کنید. در حال حاضر مدل های متنوعی از کولر گازی در بازار دیده می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای توان مشخصی هستند. قبل از خرید پیشنهاد می‌کنیم راهنمای خرید کولر گازی را مطالعه کنید. هر چقدر که فضای مورد نظر شما بزرگ‌تر باشد،‌ به همان اندازه نیز باید از کولری با توان بالاتر استفاده کنید.

تاریخچه مختصر کولر گازی و چه کسی کولر گازی را اختراع کرد؟

با توجه به اهمیت ویژه‌ای که کولر گازی در دنیای امروز پیدا کرده است، بد نیست که با تاریخچه کلی کولر گازی هم آشنایی پیدا کنید. اولین کولر گازی برای اولین بار در کشور ایالات متحده امریکا اختراع شد.

کولر گازی توسط آقای ویلیس کریر اختراع شد.

جناب آقای ویلیس کریر کسی بود که برای اولین بار این محصول را ساخت و آن را به جهانیان معرفی نمود. این اختراع در سال ۱۹۰۲ میلادی انجام شد که بیش از یک قرن از ساخت آن می‌گذرد. از آن زمان تا به امروز، تغییر و تحولات زیادی در این دستگاه به وجود آمده است و کارایی آن نیز چند برابر شده است.

نکته جالب این است که مخترع در حال تلاش برای حل مساله تغییر در همنشینی رنگ‌ها بود که توانست به طرز معجزه آسایی به این اختراع دست پیدا کند. بعد از این که این ابزار جدید ساخته شد، شرکت بوفالو برای اولین بار آن را استفاده کرد و با کمک آن به خنک سازی محیط خود پرداخت.

حدود بیست سال بعد بود که کولرهای گازی به درون خانه‌ها نیز راه پیدا کردند. همه این موارد نشان دهنده آن است که کولر گازی دارای یک تاریخچه فوق العاده‌ و استفاده از آن می‌تواند فواید بسیار زیادی برای شما داشته باشد.

مزایای انواع کولر گازی در چیست؟

به صورت کلی کولر گازی دارای مزایای بسیار زیادی است که هر کدام از آن‌ها در نوع خود حائز اهمیت هستند. به طور قطع مهم‌ترین مزیت کولر گازی این است که یک محیط خنک و دلنشین را در روزهای گرم تابستان برای شما فراهم می کند.

با این حال مزایای کولر گازی به همین موارد محدود نمی‌شود بلکه سایر موارد مهم و تاثیرگذار را هم در بر می‌گیرد. کیفیت هوای ایجاد شده از طریق این دستگاه بسیار عالی است که حس بی‌نظیری برای شما ایجاد می‌کند. کسانی که دارای حساسیت‌های فصلی هستند نیز می‌توانند با این کولر از هوای آلوده در امان بمانند.

در واقع این دستگاه برای شهرهایی که میزان آلودگی در آن‌ها بالا است بسیار مناسب بوده و مانع از ورود مواد آلاینده به داخل خانه می‌شود. نکته جالب این است که حتی برخی از مدل‌های کولر گازی می‌توانند باکتری‌های موجود در هوا را هم از بین ببرند که در نوع خود بسیار عالی خواهد بود.

یکی از برتری‌های خاص کولر گازی نسبت به نمونه‌های آبی این است که در آن از ترموستات کنترل دما استفاده شده است. اگر شما می‌خواهید که دمای خانه شما همیشه در یک حالت خاص تنظیم باشد، مسلما این دستگاه برای شما انتخاب فوق العاده‌ای خواهد بود.

اجزای داخلی کولر گازی

اسپلیت یا کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

کولر گازی از یک عملکرد خاص برای کار کردن پیروی می‌کند که حالت اختصاصی دارد. کولر گازی طی یک فرایند خاص، تبدیل گاز به مایع و برعکس را انجام می‌دهد که هر کدام از آن‌ها در نوع خود حائز اهمیت هستند.

مهم‌ترین بخش کولر گازی موتور آن است که به کمپرسور هم شهرت دارد. در واقع گاز سرد کننده در داخل فضای کمپرسور به شکل فشرده در می‌‌آید تا برای مراحل بعدی آماده شود. در این حالت گاز سرد کننده به صورت مستقیم تحت فشار کندانسور قرار می‌گیرد که همین امر سبب می‌شود تا گرمای آن به صورت کامل از دست برود. پیشنهاد میکنیم مقاله انواع گاز کولر گازی چیست؟ را مطالعه کنید.

بعد از این مرحله گاز به شکل مایع در می‌آید که این مایع باید از فضایی به نام شیر انبساط عبور کند. بعد از اینکه مایع از شیر انبساط گذشت، به سمت اواپراتور حرکت می‌کند. وقتی که مایع وارد فضای اواپراتور شد، دوباره به گاز تبدیل می‌شود که تبدیل حالت باعث ایجاد سرما می شود.

در نهایت این سرمای ایجاد شده از طریق اواپراتور به محیط داده می‌شود. زمانی که کولر گازی در حال کار کردن است، این پروسه به صورت پیوسته صورت می‌گیرد. و یک توضیح کامل و جامع که چگونه کولر گازی کار می‌کند.

کمپرسور؛ قلب تپنده کولر گازی چیست؟

اجزای کولر گازی بسیار متعدد هستند که هر کدام از آن‌ها کارایی خاص خود را دارند. اگر بخواهیم مهم‌ترین قطعه در کولر گازی را نام ببریم، مسلما کمپرسور مهم‌ترین قطعه است که به عنوان قلب تپنده این دستگاه شناخته می‌شود.

در واقع این کمپسور است که باعث گردش گاز در داخل دستگاه می‌شود که همین موضوع نشان دهنده کارایی خاص آن می‌باشد. وظیفه اصلی موتور فشرده کردن گازها است که در نهایت منجر به ایجاد سرمایش در هوا خواهد شد.

انواع کمپرسور های پرکاربرد کولر گازی چیست؟

نکته جالب این است که  این قطعه به سه شکل روتاری و پیستونی ساخته می‌شود که هر کدام آن ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. موتورهای پیستونی از لحاظ عملکردی بسیار شبیه به موتورهای خودرو هستند.

البته در کمپرسور پیستونی از انرژی الکتریکی برای حرکت پیستون‌ها استفاده می‌شود. کمپرسور روتاری نیز حالت چرخشی دارد و از این طریق هوا را با فشار بالا حرکت می‌دهد. معمولا در هر مدلی از این دستگاه یک کمپرسور خاص به کار رفته است.

تبدیل گاز به مایع با قطعه کندانسور کولر گازی

کندانسور از دیگر قطعات مهم و اساسی در کولر گازی است که باید با نحوه کار آن به خوبی آشنایی داشته باشید. در واقع این قطعه یک مبدل حرارتی است که گاز مبرد به آن وارد می‌شود و فرایند خنک سازی صورت می‌گیرد. در نهایت گاز وارد شده به حالت مایع تغییر شکل می‌دهد و گرمای دریافت شده از آن دفع می‌شود.

این قطعه نقش بسیار مهمی در کولر گازی دارد که در صورت خرابی کل عملکرد دستگاه با مشکل مواجه می‌شود. به صورت کلی این قطعه مجموعه‌ای کامل از لوله‌های مسی است که در کنار صفحه‌های آلومینیومی قرار گرفته است. عملکرد این قطعه به صورت مستقیم بر روی کیفیت سرمای ایجاد شده توسط کولر تاثیر می‌گذارد.

نقش اواپراتور کولر گازی در خنک کردن چیست؟

اواپراتور از دیگر بخش‌های مهم کولر گازی است که باید شناخت درستی از آن داشته باشید. این قطعه نیز مجموعه از از صفحات مشبک آلومینیومی است که در کنار آن می‌توان لوله‌های مسی را هم مشاهده کرد.

اواپراتور در زبان فارسی به سیم پیچ‌های خنک کننده نیز معروف است که نشان دهنده نوع عملکرد آن‌ها می‌باشد. بر روی کولر در بخش داخلی خانه یک محفظه وجود دارد که برای ورود هوا ساخته شده است. هوای اتاق از طریق این دریچه به قطعه اواپراتور وارد می‌شود.

اواپراتور کولر گازی اینورتر دیواری

در این مرحله اواپراتور این هوا را خنک سازی می‌کند. بعد از اینکه خنک سازی به درستی اتفاق افتاد، هوای سرد از طریق دریچه پایینی خارج می‌شود. در واقع این چرخ به صورت مرتب توسط اواپراتور در حال تکرار شدن است.

این نکته را بدانید که اواپراتور دقیقا برعکس کمپرسور عمل می‌کند و مایع را به گاز تبدیل می‌کند. اگر سطح تماس اواپراتور با هوای آزاد بیشتر باشد، به همان نسبت نیز کیفیت هوای خنک بهتر خواهد شد.

اهمیت فیلتر هوا و نحوه عمل کرد در کولر گازی چیست؟

مسلما همه ما دوست داریم که هوای تولید شده توسط کولر گازی کاملا تمیز باشد و هیچ گونه آلودگی در آن وجود نداشته باشد. برای اینکه بتوان به این هدف دست پیدا کرد، بهترین کار ممکن استفاده از فیلتر هوا می‌باشد.

زمانی که شما کولر گازی را روشن می‌کنید،‌ هوای گرم را به سمت خود جذب می‌کند. قبل از اینکه هوا به داخل اواپراتور راه پیدا کند،‌ در ابتدا باید از فیلتر هوا عبور کند. در این مرحله تمامی گرد و غبار موجود در هوا توسط فیلتر گرفته می‌شود که در این حالت هوای پاک و استاندارد در محیط آزاد می‌شود.

نکته مهم این است که فیلتر همچون یک تصفیه کننده عالی عمل می‌کند. البته این نکته را فراموش نکنید که این فیلتر بعد از مدت زمان مشخصی نیاز به تعویض پیدا می‌کند که باید برای عوض کردن آن دست به  کار شوید. همچنین احتمال پارگی در این قطعه نیز وجود دارد که می‌توانید در اولین فرصت برای تعویض آن اقدام کنید.

فیلتر کولر گازی

بررسیی کلی قطعات الکترونیکی کولر گازی

قطعاتی که تا به حال برای شما معرفی شدند جزو قطعات مکانیکی هستند که هر کدام نقش ویژه خود را دارند. با این حال قطعات الکترونیکی نیز اهمیت بسیار بالایی دارند.

الکتروموتور یکی از این قطعه‌های الکتریکی است که چرخش فن‌ها توسط آن اتفاق می‌افتد. همچنین سرعت چرخش پروانه نیز توسط این قطعه مهم تعیین می‌شود. الکتروموتور برای هر دو پروانه موجود در کولر گازی کار تنظیم حرکت پروانه ها را انجام خواهد داد.

بُرد الکتریکی یکی دیگر از این قطعه‌های اساسی است که همچون مغز کولر عمل می‌کند. در واقع تمامی فرمان‌های عملکرد قطعات از طریق این بُرد اینورتر صادر می‌شود. مواردی همچون روشن و خاموش شدن دستگاه نیز به صورت مستقیم به بُرد الکتریکی مربوط می‌شود.

از دیگر قطعات الکتریکی مهم در کولر گازی می‌توان به فیوز حرارتی اشاره کرد. فیوز در هنگام بروز نوسانات برقی،‌ مانع از بروز آسیب به کمپرسور خواهد شد.  فیوز دارای یک نقش حفاظتی قوی است که از دستگاه شما به خوبی محافظت می‌کند.

نحوه عملکرد کولر گازی

خازن کولر گازی نیز نقش بسیار مهمی دارد که نقش عملکرد در آن می‌تواند آسیب‌های زیادی به دستگاه بزند. به صورت کلی کار خازن افزایش قدرت کمپرسور در لحظه راه‌اندازی است. نکته جالب این است که از این خازن می‌تواند در راه اندازی موتور فن نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

تعداد کل قطعات الکتریکی در کولر گازی بسیار زیاد است که فقط چند مورد از آن‌ها را معرفی کردیم. اگر شما یک کولر گازی باکیفیت داشته باشید، بدون شک عمر مفید قطعات برقی آن نیز بالا است و کمتر نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا خواهید کرد.

یکی از بهترین حالت‌های کولر گازی که اتفاقا بسیاری از افراد با آن آشنایی ندارد، حالت dry کولر گازی می‌باشد. این حالت که به حالت خشک هم معروف می‌شود، بیشتر برای کاهش رطوبت هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دماتک

سخن آخر در مورد کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

روزهای گرم تابستان برای هر کسی عذاب آور است که به همین علت خرید و نصب کولر گازی می‌تواند یک انتخاب عاقلانه باشد. خرید کولر گازی از فروشگاه اینترنتی دماتک انواع مختلفی از کولرهای گازی را با قیمت، گارانتی 5 ساله و شرایط مناسب عرضه می‌کند.

در صورت که شما هم می‌خواهید که رایحه خنک در تابستان را حس کنید، حتما خرید خود را از طریق سایت دماتک انجام دهید. با توجه به اینکه مدل‌های مختلفی توسط دماتک عرضه می‌شود، شما می‌توانید با توجه به نیاز خود خرید انواع کولر گازی را انجام دهید. این نکته را بدانید که هر کولر داری یک ظرفیت اسمی مشخص است پس در خرید به آن توجه کنید.

برچسب ها: