3 نوع از کمپرسور های کولر گازی کدامند؟

کولر گازی دارای کمپرسورهایی می‌باشد که وظیفه اش هدایت کردن گاز به قسمت کندانسور خواهد بود. کمپرسورهای کولر گازی از جمله اصلی‌ترین اجزاء سیکل تبرید به شمار می‌روند که نقش بسیار مهمی در مورد عملکرد کولر گازی دارند. اگر میخواهید بیشتر در مورد کولر گازی بدانید؛ حتما مقاله کولر گازی چیست؟ را مطالعه کنید.

انواع کمپرسو های کولر گازی کدامند؟

کارکرد کمپرسور کولر گازی چگونه است؟

کمپرسور به عنوان یکی از بخش‌های اصلی کولر گازی شناخته می‌شود که برای فشرده کردن سیالات به کار برده خواهد شد. کمپرسور با فشار دادن گاز موجب افزایش فشار کولر گازی می‌گردد. به‌ طور کلی شما باید به خوبی بدانید که کمپرسور کولر گازی با افزایش فشار گاز شبیه به یک پمپ عمل می‌کند و گاز را از درون اپراتور به قسمت کندانسور انتقال می‌‌دهد. به همین دلیل، کمپرسورها به عنوان یک دستگاه مکانیکی شناخته می‌‌شوند که فشار گاز را تا حد استاندارد افزایش می‌دهند و حجم آن را می توانند کمتر کنند.

کمپرسورها در واقع به نوعی فشار گاز را کنترل می‌کنند. در کولر گازی‌هایی که اینورتر هستند کمپرسورها به جای اینکه به طور مدام خاموش و روشن شوند سطح فعالیت کمپرسور درون آنها کاهش و همچنین افزایش پیدا می‌کند. با تکنولوژی اینورتر مصرف برق کولر گازی تا حد زیادی کمتر خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله اینورتر چیست؟ را مطالعه کنید.

معرفی انواع کمپرسور کولر گازی چیست؟

کمپرسور کولر گازی مدل های متفاوتی دارد. برخی از آنها عبارت هستند از:

  1. کمپرسور پیستونی چیست؛ کمپرسور پیستونی یکی از ابتدایی ترین و قدیمی ترین کمپرسورها شناخته می‌شود. این نمونه کمپرسور را در مدل‌های یک طرفه و دو طرفه طراحی می‌کنند. کمپرسورهای پیستونی مانند سیلندر و پیستون خودرو عملیات مهمی بر عهده دارند. در واقع با هر بار رفت و برگشت پیستون، قسمتی از گاز مبرد کمپرسور به درون سیلندر کشیده می‌شود. گاز متراکم می‌گردد و با فشار بسیار زیاد به درون سیستم ارسال خواهد شد. به همین دلیل این نمونه کمپرسورها را به عنوان کمپرسور رفت و برگشتی می‌‌شناسند.
  2. کمپرسور روتاری چیست؛ کمپرسور روتاری یکی دیگر از کمپرسورهای کولر گازی شناخته می‌شود. کمپرسور روتاری به عنوان یکی از مناسب ترین جایگزین های کمپرسور پیستونی شناخته می‌شود. کمپرسورهای روتاری را از غلتک‌های مارپیچ طراحی کرده‌اند که می‌توانند سیال را متراکم نمایند. به دلیل وجود غلطک‌های مارپیچی باید بدانید که به کمپرسورهای روتاری، کمپرسور دوار می‌‌گویند. از دیگر ویژگی‌های کمپرسور روتاری، مکانیزم چرخشی و جابجایی خاص آن می‌باشد. کمپرسورهای روتاری بهینه و کم صدا هستند. به طور معمول زمانی که حجم فشار هوا درون کمپرسور زیاد باشد این کمپرسور می‌تواند کنترل دقیقی را روی حجم فشار ایجاد کند.
  3. کمپرسور اسکرال چیست؛ کمپرسور اسکرال به عنوان یکی دیگر از انواع کمپرسور کولر گازی شناخته می‌شود که به این کمپرسور مارپیچی می‌‌گویند. دلیل استفاده کردن از نام مارپیچی روی این کمپرسور این است که مارپیچ متحرک بر خلاف عقربه ساعت روی این کمپرسور حرکت می‌کند. هوا به درون کمپرسور هدایت می‌شود و در محفظه هوا به طور کامل نگهداری خواهد شد. کمپرسور اسکرال از دو پره مارپیچی برای پمپاژ کردن مایعات و گازها استفاده می نماید. کمپرسورهای اسکرال نسبت به بسیاری از دیگر کمپرسورهای کولر گازی پر قدرت تر می‌باشند.
    کمپرسورهای اسکرال کم صداتر هستند و اندازه آنها کوچک ‌تر است. قابل اطمینان بودن کمپرسور اسکرال یکی از مهم ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های کمپرسور شناخته می‌شود. تمام مزیت‌‌های این کمپرسور موجب شده که از این نمونه کمپرسور کولر گازی برای ظرفیت ‌های بسیار بالا استفاده کنند.

نحوه تست کمپرسور کولر گازی

در بسیاری از دستگاه‌‌های تهویه مطبوع باید بدانید که کمپرسور مانند موتور عمل خود را انجام می‌دهد. حیاتی ترین بخش کولر گازی، کمپرسور است. در صورتی که هر مشکلی برای کمپرسور به وجود بیاید باید بدانید که نیاز است سریعا جهت تعمیر آن اقدام کنید. تعمیر و تعویض کمپرسور روی کولر گازی کمک می‌کند که کارکرد کولر گازی بهبود پیدا کند. حساسیت‌‌هایی که برای مراقبت و تست کردن کمپرسور انواع کولر گازی می‌باشد را باید به طور کامل جدی بگیرید. ضروری است که همیشه سلامت کمپرسور درون کولر گازی را بررسی کنید.

چه زمانی متوجه خرابی کمپرسور کولر گازی می شویم؟

در برخی از مواقع متوجه می‌‌شوید که کمپرسور دچار ایرادات شده است. برخی از ایراداتی که امکان دارد کمپرسور کولر گازی داشته باشد عبارت است از:

  1. گاهی اوقات امکان دارد بعد از روشن کردن کولر گازی فن درون کولر گازی شروع به کار کند، ولی پس از آن فیوز بپرد. در این صورت باید بدانید که کمپرسور درون کولر گازی دچار مشکل شده است.
  2. در برخی از مواقع فن بیرونی کولر گازی روشن می‌شود ولی کمپرسور روشن نمی‌شود، باید بدانید که کمپرسور ایراد پیدا کرده است.
  3. زمانی که اطمینان خاطر دارید ظرفیت کولر گازی برای ساختمان تان مناسب می‌باشد اما با این حال کولر خریداری شده ، سرمای کافی برای ساختمان تولید نمی‌کند باید بدانید که کمپرسور توان زیادی ندارد. در مواقعی که شما حس می‌کنید کولر گازی دچار مشکل شده باید سریعاً آن را تست کنید و اقدام به تعویض و یا تعویض تست کمپرسور نمایید.

مواردی که باید در مورد تست کمپرسور کولر گازی در نظر داشته باشید عبارت است از:

ابتدا باید اطمینان خاطر پیدا کنید که برق به ترمینال اصلی کندانسور می‌رسد. کنتاکتور ها را تست نمایید و اطمینان داشته باشید که کنتاکتور به درستی عمل می‌کند. اینکه کنتاکتور جریان برق را به خازن انتقال دهد بسیار مهم است.

مطمئن شدن از سلامت خازن از دیگر مواردی است که برای تست کمپرسور درون کولر گازی باید به آن دقت کنید. توجه شوید که جریان کامل به درون کمپرسور ارسال می‌شود. اگر از سلامت تمامی موارد بیان شده اطمینان خاطر پیدا کردید باید تست کمپرسور را به طور کامل انجام دهید.

تست کمپرسور بر اساس روش‌‌های متنوع انجام می‌گردد. این روش‌ ها را کارشناسان و متخصصان به خوبی می‌شناسد. روش اول از طریق تست سیم پیچ می‌باشد. روش دوم از طریق تست صدا و در روش سوم از طریق تست کارکرد فشار کمپرسور است.

برچسب ها: