در صورتی که کولرهای گازی، بُرد اینورتر داشته باشند مصرف برق کاهش پیدا می‌کند. در کولر گازی های اینورتر به جای اینکه از کمپرسورهای ثابت استفاده کنند از کمپرسورهای متغیر استفاده می‌نمایند. طراحی کولر گازی های اینورتر با هدف کاهش دادن مصرف انرژی است. همچنین باید بدانید که عمر کولر گازی‌ها با استفاده از این طراحی افزایش پیدا می‌کند. اگر دوست دارید بیشتر در مورد اجزای کامل کولر گازی بدانید، مقاله کولر گازی چیست را مطالعه کنید.

بُرد اینورتر کولر گازی چیست؟

مزیت های اینورتر کولر گازی نسبت به کولر گازی های معمولی

برخی از مهمترین مزیت‌هایی که اینورتر کولر گازی دارد عبارت است از:

  1. راه اندازی نرم کمپرسورهای کولر گازی اینورتر با دور پایین از جمله مهمترین ویژگی‌ها و اینورتر بودن کولر گازی می‌باشد. عمر دستگاه به همین دلیل افزایش پیدا خواهد کرد.
  2. جلوگیری از روشن شدن و خاموش شدن پی در پی در کمپرسور یکی دیگر از مزیت های کولر گازی های اینورتر است.
  3. کاهش پیدا کردن 30 الی 6 درصد مصرف برق در هر یک از دوره‌‌های کارکرد کولر گازی اینورتر به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های بُرد اینورتر بودن کولر گازی معرفی می‌‌شود. این مسئله به شرایط متنوعی از جمله کیفیت و اصالت محصول، تناسب ظرفیت کولر گازی با فضای ساختمان و غیره بستگی خواهد داشت.
  4. یکنواخت بودن دمای فضای ساختمان از دیگر مزیت‌های کولر گازی اینورتر است. بسیاری از افراد به دلیل مزیت های مهم مربوط به اینورتر بودن کولر گازی تنها آن دسته از کولر گازی‌هایی را خریداری می‌‌کنند که سیستم اینورتر روی آنها به کار گرفته شده است.

تجهیزات اصلی ساختمان اینورتر کولر گازی

تجهیزاتی که مربوط به ساختمان اصلی اینورتر کولر گازی می باشد و شما باید به خوبی آنها را بشناسید عبارت است از:

1. کمپرسور

کمپرسور به عنوان قلب سیستم کولر گازی های اینورتر شناخته می‌شود. کمپرسور وظیفه اصلی‌اش، متراکم سازی ماده مبرد درون کولر گازی می‌باشد. کمپرسور ها اختلاف فشار جهت گردش ماده سرمایشی را تنظیم می‌کنند. کمپرسور های بخار مبرد که فشار کمی دارند با دمای بسیار کم می‌توانند از طریق لوله مکش سرما را جذب کنند. پس از متراکم سازی، فشار آن را به وسیله لوله‌های رفت با فشاری که بالا می‌باشد به سمت کندانسور هدایت می‌کند.

2. کندانسور

کندانسور های کولر گازی اینورتر یکی دیگر از انواع ساختمان اصلی کولر گازی های اینورتر شناخته می‌شود. بخار وارد شده به وسیله لوله ها که از طرف کمپرسور است، در کندانسور به بهترین نحو ممکن تقطیر می شود و سپس این بخار به مایع تبدیل می‌گردد. مایع مبرد درون اواپراتور با دریافت کردن گرما از هوای ساختمان، تبخیر خواهد شد.

3 شیر انبساط

شیر انبساط یکی از دیگر تجهیزات ساختمان اینورتر کولر گازی می‌باشد. این شیر موجب کاهش فشار و همچنین افزایش پیدا کردن سرعت مبرد می‌باشد. پیش از اینکه مبرد وارد اواپراتور شود به وسیله این شیر، فشار آن کاهش پیدا می‌کند و سرعت آن بیشتر می‌شود.

مقایسه اینورتر کولر گازی با کولر گازی معمولی

برای اینکه شما به خوبی عملکرد مربوط به اینورتر کولر گازی را بشناسید بهتر است که آن را با کولر گازی‌های معمولی مقایسه کنید. عوامل متنوعی که در مورد مقایسه کولر گازی های اینورتر و معمولی اهمیت دارد و باید شما به آنها دقت داشته باشید عبارت است از:

  • اگر به دنبال خرید کولر گازی هایی هستید که از بُرد اینورتر استفاده می‌کنند، بهتر سری به انواع کولر گازی اینورتر کم مصرف بزنید.

1. کارکرد کولر گازی های معمولی

عملکرد مربوط به کولر گازی های معمولی به این صورت می‌باشد که با روشن کردن کمپرسور، گاز مبرد درون سیکل راه اندازی می‌شود. گاز مبرد با فشار و دمای بسیار بالا وارد کندانسور کولر گازی خواهد شد. بعد از ورود گاز مبرد با استفاده از جریان هوای اجباری، فن کندانسور به آرامی به مایع تبدیل می‌گردد.

پس از عبور مایع از درون فیلتر درایر و شیر انبساط، گاز مبرد با دما و فشار پایین به بخش اواپراتور انتقال داده می‌‌شود. در یونیت‌های داخلی بر اساس تبادل حرارتی که در قسمت کویل اپراتور اتفاق می‌افتد هوای ساختمان خنک می‌شود و گاز مبرد به صورت مجدد به بخش کمپرسور ارسال می‌گردد. در این صورت عملیات سرمایشی ادامه پیدا خواهد کرد.

تفاوت های کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر

2. کارکرد کولر گازی های اینورتر

عملکرد کولر گازی های اینورتر مطابق با کولر گازی هایی که معمولی هستند می‌باشد. تفاوت اصلی آنها این است که کمپرسور کولر گازی های اینورتر به جای اینکه دور ثابت باشد دور متغیر است. شیر انبساط کولر گازی های اینورتر به طور معمول از نوع الکترونیکی طراحی می‌‌شود.

طرح مربوط به کارکرد سیکل کولر گازی های اینورتر به این صورت است که، کمپرسور انواع کولر گازی های اینورتر با دور کم فعالیتش را آغاز می‌کند. به تدریج بر اساس برودتی که مورد نیاز ساختمان است دور نامی خود را به درجه مناسب می‌رساند.

در زمانی که فضای ساختمان به دمای تنظیم شده برسد، فرمان کاهش دور به بخش کمپرسور انتقال داده می‌‌شود. با کاهش دور کمپرسور کولر گازی، حرکت موتور کاهش پیدا می‌‌کند و مصرف برق افزایش نمی‌یابد. در این شرایط اگر به صورت مجدد دمای ساختمان بالا برود دور کمپرسور بیشتر می‌‌شود.

به همین ترتیب پروسه تولید کردن برودت به وسیله کولر گازی های اینورتر ادامه پیدا خواهد کرد. در صورتی که کاهش دور کمپرسور در ساختمان افزایش پیدا نکند، به آرامی کمپرسور کولر گازی خاموش خواهد شد. اطلاعات بیشتر فناوری اینورتر بدانید.

طراحی سیستم بُرد اینورتر کولر گازی

سیستم هایی که اینورتر هستند در شکل و اندازه های متنوع طراحی می‌شوند. هر یک از تولید کنندگانی که سیستم های تهویه مطبوع را تولید می‌‌کنند برای انواع دستگاه ها، اشکال گوناگونی از سیستم ‌های اینورتر را طراحی می‌نمایند.

بُردهای اینورتر طراحی پیچیده‌ای دارند و هزینه خریداری آنها تا حدودی بالاتر می‌باشد. در نهایت با وجود این قطعه از آنجایی که از موتور در برابر تغییرات ناگهانی ولتاژ حفاظت می‌شود، می‌توانید طول عمر زیادی از کولر گازی دریافت کنید.

برچسب ها: