بهترین گاز کولر گازی کدام است؟
معرفی انواع گاز کولر گازی و 6 مدل گاز که برای کولر گازی استفاده می شوند.

گاز کولر گازی چیست؟

در واقع شما باید بدانید که در کولر گازی از گاز مخصوص استفاده می‌شود. این گاز درون کمپرسور فشرده می‌گردد و بر اثر فشرده شدن درون کمپرسور گرمایی که دارد را از دست خواهد داد. بعد از اینکه گرمای خود را از دست بدهد به مایع تبدیل می‌گردد. مایعی که به دست می‌‌آید به بخش کندانسور کولر گازی می‌‌رود. اگر میخواهید بدانید مقاله کولر گازی چیست؟ را مطالعه کنید.

گاز کولر گازی در قسمت کندانسور فرایند سرما سازی فضا انجام می‌شود. گاز کولر گازی چندین بار به مایع تبدیل می‌شود و چرخه تبدیل شدن آن به مایع ادامه پیدا می‌کند. این مسئله تا جایی ادامه پیدا می‌کند که گاز درون کولر گازی تمام شود و یا در برخی از موارد فاسد گردد. زمانی که چنین مسئله‌ای به وجود بیاید باید شما به فکر شارژ گاز درون کولر گازی بیفتید. توجه داشته باشید که نبودن گاز درون کولر گازی امکان دارد که کارکرد دستگاه را مختل سازد. در صورتی که کولر گازی شما گاز نداشته باشد ساختمان را به خوبی نمی‌تواند خنک کند.

معرفی انواع گاز و گازهای مبرد کولر گازی چیست؟

گاز مورد استفاده در انواع کولر گازی‌ها به عنوان تامین کننده سرما شناخته می‌شود. باید بدانید که گاز کولر گازی انواع متفاوتی دارد و برخی از انواع آن که شما بهتر است به خوبی بشناسید عبارت است از:

معرفی 6 نوع گاز کولرگازی برای استفاده و مزایا و معایب آن
چند نوع گاز برای سیستم های سرمایشی استفاده میشوند؟

1- گاز فریون چیست؟

فریون به عنوان یکی از مواد شیمیایی خنک کننده به شمار می‌‌آید که در حالت عادی خاصیت آن به صورت گازی می‌باشد. این گاز فریون در قسمت کمپرسور فشرده خواهد شد و پس از فشرده شدن به مایع تبدیل می‌گردد. پس از آن خاصیت خنک کنندگی درون گاز به وجود می‌آید و به بهترین نحو ممکن هوا را سرد می‌کند. در مورد این گاز فریون باید بدانید که سنگین‌تر از هوا است. به همین دلیل استفاده کردن از آن امکان دارد که خنک کردن محیط را در کمترین بازه زمانی انجام دهد.

  2- گاز های مبرد چیست؟

  گازهای مبرد از دیگر گازهایی به شمار می‌آیند که دارای ویژگی‌ها و مدل‌های متفاوتی هستند. نامگذاری این نمونه گازها بر اساس شرایط گوناگون انجام می‌‌شود. طبق قرارداد بین ‌المللی نام هر یک از گازهایی که با استفاده از حرف بزرگ R نوشته می‌شود و پس از این نام اعداد و ارقام دیگری می‌آید، نشان دهنده این است که ترکیبات شیمیایی گاز ها چه می‌باشد. گازهای مبرد در دسته بندی‌های متنوع با ارقام گوناگون به فروش می‌رسند. هر یک از آنها برای کولر گازی‌های مختلفی به کار گرفته می‌شوند. انواع این گازهای مبرد عبارت هستند از:

  3- گاز مبرد R12 چیست؟

  این گاز R12 به رنگ سفید می‌باشد و در زمینه‌های متفاوتی روی کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از چیلرهای صنعتی که بزرگ هستند و همچنین در خودروها این گاز کاربرد زیادی دارد. در مورد این گاز باید بدانید که ترکیبات خاصی روی آن به کار گرفته شده است. حساسیت این گاز در برابر آب با حجم بالا از جمله مهمترین ویژگی‌های آن شناخته می‌شود. امکان زنگ زدگی دستگاه کولر گازی بعد از نصب این گاز وجود دارد. به همین دلیل اگر شما می‌خواهید از این نمونه گاز کولر گازی R12 استفاده کنید باید به دقت زیادی داشته باشید تا مشکلی بعد از آن به وجود نیاید.

  4- گاز مبرد R11 چیست؟

  استفاده کردن از این نمونه گاز R11 که مربوط به کولر گازی می‌باشد در بسیاری از کولر گازی‌ها مرسوم است. این گاز اشتعال پذیری بسیار کمی را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل این گاز را به عنوان یکی از گازهای غیر سمی کولر گازی می‌‌شناسند. علاوه بر کولر گازی ها باید بدانید که این نمونه گاز در بسیاری از چیلر ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  5- گاز مبرد R22 چیست؟

  در صورتی که شما بدانید اهمیت گاز برای کار کردن کولر گازی چقدر مهم است، بدون شک بهترین گاز را برای کولر گازی خریداری خواهید کرد. به جرات می‌توانیم بیان کنیم که این نمونه گاز برای کولر گازی به عنوان محبوب‌ترین و پر استفاده ترین گاز R22 شناخته می‌شود. علاوه بر اینکه روی کولر گازی‌ها این گاز را مورد استفاده قرار می‌دهند گاز R22 روی یخچال‌ها استفاده گسترده‌ای دارد. این گاز آر22 کولر گازی به عنوان گاز صنعتی شناخته می‌‌شود که ترکیب فرمول خاصی برای آن به کار گرفته شده است.

  نکته‌ای که در مورد این گاز R22 وجود دارد این است که برای لایه اوزون خطرات زیادی خواهد داشت. استفاده از این گاز به تدریج به مسئله مربوط به گرمایش جهانی خط شده است. در صورتی که شما به این مسئله دقت نداشته باشید مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد. با توجه به چنین مسئله، افراد از گازهای دیگر استفاده می‌‌کنند تا با استفاده از این گاز از گرم شدن زمین جلوگیری نمایند. با تمامی این موارد که بیان کردیم این گاز R22 به عنوان یکی از بهترین گازهای کاربردی برای کولر گازی شناخته می‌شود و کاربرد زیادی دارد. زمان تمام شدن کامل گاز درون کولر گازی بسیاری از افراد این گاز آر22 را می‌توانند شارژ کنند و یا یک بار دیگر روی کولر گازی نصب نمایند.

  6 تا از گاز هایی که برای کولر گازی استفاده میشوند؟
  بهترین گازی که برای کولر گازی استفاده میشوند؛ گاز R410A است.

  6- گاز مبرد R410A چیست؟

  از دیگر مدل‌ها و انواع گاز کولر گازی که بسیار پر کاربرد می‌باشد این نمونه گاز R410A را می‌توانیم معرفی کنیم. امروزه در بسیاری از کولر گازی‌ها این گاز را نصب می‌کنند. ترکیب گازهای متفاوتی را برای تولید این گاز به کار گرفته‌اند. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که این گاز R410 به شارژ بیشتری نیاز پیدا می‌‌کند و نقطه جوش آن بالا است. بسیاری از افراد از این گاز R410A برای راه اندازی کولر گازی‌های خود استفاده می‌کنند. دو گاز R410A و R22 برای تولید این گاز به کار گرفته شده‌اند. که یکی از بهترین و کم مصرف‌ترین گاز R410A برای کولر گازی است.

  برچسب ها: